Technologie amorfních tenkovrstvých článků a produkt General Solar PV

Společnost IB & Partner s.r.o. nabízí unikátní fotovoltaický střešní integrovaný systém s názvem General Solar PV. Jedná se o tenkovrstvé solární články z amorfního křemíku, aplikované na asfaltové natavitelné hydroizolační pásy Phoenix Solar.

Použití

  • střechy průmyslových objektů, např. výrobní haly, sklady

  • střechy komerčních objektů, např. supermarketů, čerpacích stanic

  • střechy státních institucí, např. školy či nemocnice, stadiony, kryté bazény

Výhody systému

Kombinace vysoce kvalitních materiálů a nejnovější technologie zaručuje stabilní a bezpečný návrat investice.

Solární moduly General Solar PV jsou velice lehké, váží pouze 7kg/m2.

Technologie solárních článků z amorfního křemíku je ideální pro středoevropské zeměpisné šířky, protože zaručuje produkci elektrické energie i při difúzním světle, čili při zatažené obloze nebo dokonce při dešti.

Na rozdíl od tradičních panelů z krystalického křemíku nejsou tenkovrstvé amorfní články chráněny sklem, které se může rozbít, ale jsou potaženy porézní nepřilnavou samočisticí teflonovou vrstvou. Jsou tak odolné chůzi i nepřízní počasí (např. krupobití).

Díky své flexibilitě jsou vhodné pro široké spektrum střech bez zvláštních požadavků na orientaci, sklon, stínění, konstrukce nebo ventilaci.
Tenkovrstvé amorfní články mají výjimečnou životnost. Jednotlivé články jsou připojeny bypassovými integrovanými diodami, což modulům umožňuje fungovat i v případě, že je jeden článek poškozen, hodně zastíněn či znečištěn.

Technologie

Firma IB & Partner s.r.o. instaluje solární články z amorfního křemíku, které využívají technologii spojení tří vrstev, vyvinutou společností UNI-SOLAR (viz obrázek 3). Tato technologie umožňuje amorfním článkům podávat vyšší výkon než mají klasické solární panely. Je určena především pro aplikaci na téměř rovné povrchy (tedy ploché střechy, ale články lze za splnění určitých kritérií umístit i na střechy šikmé). Díky této třívrstvé technologii je ztráta výkonu způsobená tím, že jsou články umístěny ve vodorovné poloze, minimální.

Vysoký výkon i při nepřízni počasí

Podstata funkce solárních článků z amorfního křemíku využívajících třívrstvé technologie (viz obrázek 1) spočívá v tom, že článek zachycuje sluneční záření dle jeho vlnové délky pomocí tří polovodičových vrstev, což umožňuje zvýšenou absorpci modrého spektra světla. Modré spektrum převládá brzy ráno a pozdě večer, když je zataženo nebo nepříznivé počasí. Díky této vlastnosti mohou tenkovrstvé amorfní články vyrábět mnohem více elektrické energie, protože produkují elektrickou energii i při difúzním světle.

Díky tomu, že je každý solární článek modulu připojen samostatnou bypassovou diodou, podávají tyto amorfní články nesrovnatelně vyšší výkon než klasické solární panely v případě, že dojde k částečnému zastínění modulu. Pokud dojde k zastínění krystalického článku, ovlivní to funkci celého modulu. Pokud dojde k zastínění amorfního článku, ovlivní to pouze tento článek a zbytek modulu General Solar PV vyrábí elektrickou energii bez omezení.

Amorfní tenkovrstvé moduly mají nižší teplotní koeficient než moduly krystalické (viz obrázek 2), proto u nich dochází k menším ztrátám výkonu, když se vlivem slunečního záření zvyšuje teplota modulů. Díky této vlastnosti amorfní články podávají stabilně nadstandardní výkon i v horkých letních měsících a nevyžadují žádnou ventilaci.

Instalace

Podstata funkce solárních článků z amorfního křemíku využívajících třívrstvé technologie (viz obrázek 1) spočívá v tom, že článek zachycuje sluneční záření

Instalace General Solar PV je jednoduchá, rychlá a nainsalované solární články vyžadují jen minimální údržbu. Společnost IB & Partner s.r.o. nabízí údržbu, monitoring a poskytuje servis všem jí aplikovaným solárním modulům.
Díky tomu, že jsou moduly kladeny na střechu jeden vedle druhého, nedochází k tomu, že by se vzájemně zastiňovali. Je však třeba pečlivě naplánovat rozložení modulů, aby nebyly stíněny případnými vyvýšenými prvky střechy.

Záruka

Výrobce solárních modulů General Solar PV garantuje, že normový výkon modulů bude dosahovat:

  • po 10 letech výkonu nejméně 92%

  • po 20 letech výkonu minimálně 84%

  • po 25 letech výkonu minimálně 80%.

  • Amorfní články jsou naneseny na asfaltové pásy nejvyšší kvality, které poskytují záruku, že Vaše střecha bude mít ty nejlepší hydroizolační vlastnosti po celou dobu její životnosti, která bude nejméně 25 let. Moduly General Solar PV, díky vlastnostem asfaltových pásu Phoenix Solar v nové modifikaci APAO, bez potíží snášejí teploty od -35°C do +155 °C a vykazují minimální změny vlivem teplotního stárnutí a UV záření.